Jak oswoić niemowlaka z wodą? [tekst]

Małe dzieci szybko można nauczyć pływać. Jednak zanim „rzucimy je na głęboką wodę”, warto przeprowadzić fazę oswajania w łazience.

Według specjalistów faza przygotowania do nauki pływania w domu to około 10-12 godzin ćwiczeń adaptujących do środowiska wodnego realizowanych w warunkach domowych. Chodzi o to, aby oswoić maluszka z wodą, przyzwyczaić go do jej szumu i do innej temperatury wody i otoczenia.

 

Czytaj: Czy każdy niemowlak umie pływać?

 

  1. Pierwsze kroki w wodzie

Pamiętajmy, że zanurzenie dziecka w wanience czy wannie zaczynamy od jego stóp. Następnie zanurzamy plecy i pozwalamy maluszkowi się rozluźnić. Ważne jest także to, aby nasz chwyt był pewny i abyśmy nie panikowali podczas kąpania niemowlęcia, ponieważ ono doskonale wyczuwa stres osób mu towarzyszących.

  1. Polewanie

Wodą nabraną na dłoń polewamy maluszka. Pokazujemy mu swoje ruchy, dajemy poobserwować, jak woda spływa z naszej dłoni. Po takim pokazie możemy do polewania wykorzystać też zabawki, myjki czy niewielkie pojemniczki. Istotne jest, aby dziecko miało swobodne rączki. Polewajmy najpierw nóżki, potem brzuszek i rączki, następnie główkę (nie zalewajmy przy tym oczu niemowlęcia!). Nie zapominajmy też o pleckach – obracamy maluszka brzuchem do dna, podtrzymujemy jego ciałko przedramieniem i polewamy plecki i tył główki.

  1. Leżenie na plecach

Kładziemy dziecko na plecach w wannie lub wanience i jedną ręką podtrzymujemy mu główkę, a drugą brodę lub plecy. Starajmy się, aby maluch nauczył się san zachowywania równowagi w tym leżeniu.

  1. Machanie nóżkami

Tu przydadzą się dwie osoby. Jedna podtrzymuje główkę i plecki dziecka w leżeniu na plecach na wodzie, a druga stymuluje jego nóżki. Machamy kończynami maluszka naprzemiennie. Jeden opiekun poradzi sobie z tym ćwiczeniem, jeśli wejdzie do wanny z dzieckiem i jego główkę oprze o swój brzuch i klatkę piersiową.

  1. Leżenie na brzuchu

Najlepiej wejść do wanny razem z dzieckiem i tak ułożyć swoje dłonie, aby utworzyły jakby kielich: nadgarstki razem, pace skierowane ku górze – tym chwytem łapiemy dziecko pod klatką piersiową i w ten sposób pilnujemy, aby nie zanurzyło twarzy. Trzymając tak dzieciątko zwrócone twarzyczką do nas możemy je lekko oddalać od siebie i przyciągać, przygotowując do pływania. Kolejnym krokiem będzie sprowokowanie machania nóżkami w tej pozycji.

  1. Bawmy się!

Wszelkie formy zabawy w wannie i wanience sprawią, że dziecko polubi kąpiele. Można do tego wykorzystywać dmuchane zabawki, plastikowe piłeczki, foremki, wiaderka, konewki, gąbki i myjki, a nawet niewielkie puste butelki, zakrętki i inne drobne plastikowe przedmioty. Można też urządzić zabawy z pianą – dmuchać ją, rozgarniać rękami. To nie tylko dobry trening przed basenem, ale też okazja do umocnienie więzi rodzica i dziecka!

 

Czytaj: Kiedy wybrać się z niemowlęciem na basen?
Po co iść z niemowlęciem na basen?

Jedna myśl w temacie “Jak oswoić niemowlaka z wodą? [tekst]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s