Jak leczyć zapalenie stercza? [tekst]

Fot. Unlisted Sightings, Flickr.com
Fot. Unlisted Sightings, Flickr.com

Stercz, inaczej gruczoł krokowy lub z łaciny prostata, to narząd mięśniowo-gruczołowy, który jest częścią męskiego układu płciowego. Może on zostać dotknięty uciążliwą przypadłością – zapaleniem ostrym lub przewlekłym.

 

Prostata ma kształt spłaszczonego stożka. Położona jest poniżej pęcherza moczowego, jest otoczona mocną torebką z mięśni gładkich, które kurczą się podczas ejakulacji. Przez stercz przebiega część cewki moczowej. To właśnie gruczoł krokowy wytwarza wydzielinę odpowiadającą za zapach spermy, w której zawieszone są plemniki.

 

Zapalenie stercza jest powodowane najczęściej przez bakterie. Może ono dotknąć mężczyzn w każdym wieku. Choroba przebiega z różnym nasileniem. Ostre bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego występuje najczęściej w wieku od dwudziestu do czterdziestu lat, ma charakter gwałtowny, przebiega z bólem okolicy krzyżowej, krocza i prącia oraz z bolesnym oddawaniem moczu (objawy towarzyszące to wysoka gorączka i nudności). Ten ostry stan zapalny może przejść w zapalenie przewlekłe. Ono z kolei trwa miesiącami, a nawet latami. Przewlekłe zapalenie stercza jest jedną z najczęstszych przyczyn nawracających zakażeń układu moczowego u mężczyzn. Do zapalenia prostaty może dojść nie tylko za sprawą bakterii. Infekcja niebakteryjna przebiega podobnie, jak ta wywołana przez mikroorganizmy.

 

Przyczyny nie do końca znane

 

Za rozwój zapalenia prostaty zazwyczaj odpowiadają bakterie, ale jeśli chodzi o niebakteryjne zakażenie – nie znamy bezpośredniej przyczyny. Zapalenie występuje zwykle przy siedzącym trybie życia (często po długotrwałym siedzeniu na fotelu samochodowym), braku ruchu, w okresach zwiększonego stresu.

 

Leczenie

 

Ostre zapalenie gruczołu krokowego jest poważną chorobą, wymaga podawania antybiotyków. W zależności od stanu chorego powinno się stosować leki doustnie lub pozajelitowo. Zaleca się leczenie antybiotykami trwające cztery tygodnie – aby zapobiec przewlekłemu bakteryjnemu zapaleniu stercza. Ostry stan zapalny może doprowadzić do nagłego zatrzymania moczu, wówczas należy wprowadzić cewnik do pęcherza moczowego. Zazwyczaj przy leczeniu zapalenia prostaty nie jest konieczne równoległe leczenie partnera seksualnego.

 

Przewlekłe bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego zazwyczaj jest wywoływane przez bakterie E. coli (ale też przez niektóre bakterie gram-dodatnie). Z kolei przyczyny powstawania przewlekłego niebakteryjnego zapalenia stercza nie są znane. U znaczącej liczby chorych obserwuje się poprawę po podaniu antybiotyków. Leczenie przewlekłego bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego również powinno trwać cztery tygodnie. Przewlekłe zapalenie prostaty jest trudne do leczenia i ma nawrotowy przebieg. Ważne jest tutaj podejść pacjenta, który powinien sumiennie przestrzegać zaleceń lekarza. Partnerzy seksualni powinni zostać powiadomieni i leczeni, jeśli u chorego wykryto drobnoustrój chorobotwórczy przenoszony drogą płciową.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s