Jak przeżyć „te” dni? [tekst]

Fot. HidingHeart, Flickr.com
Fot. HidingHeart, Flickr.com

Okres, miesiączka to część cyklu – łańcucha przemian hormonalnych, który umożliwia zdrowej kobiecie zostanie matką.

 

Czym jest menstruacja?

Krwawienie miesięczne jest zjawiskiem fizjologicznym, polegającym na złuszczaniu się nabłonka macicy i wydalaniem go wraz z krwią. Występuje zwykle raz w miesiącu, stąd też popularna nazwa „miesiączka”.

 

Kiedy następuje?

Pierwsza miesiączka pojawia się u dziewcząt zwykle pomiędzy jedenastym a czternastym rokiem życia. W historii zdarzały się jednak przypadki nawet kilkuletnich matek, które wcześniej miesiączkowały. Przyjmuje się, że menstruacja przed dziesiątym rokiem życia to objaw przedwczesnego pokwitania.

U dojrzałej kobiety okres pojawia się średnio co 28 dni – poza okresami ciąży i karmienia piersią, a także zażywania hormonalnych środków antykoncepcyjnych (kiedy to nie mamy do czynienia z menstruacją, tylko z tzw. krwawieniem z odstawienia tabletek).

 

Jak długo trwa?

Najczęściej miesiączka trwa 4-5 dni, choć może być i krótsza (3 dni), i dłuższa (nawet 8 dni).

Ostatnia menstruacja u kobiety wyznacza menopauzę, następuje to najczęściej między czterdziestym piątym a pięćdziesiątym piątym rokiem życia.

 

Brak miesiączki – jakie mogą być przyczyny?

Jeśli dziewczynka nie dostała menstruacji przed czternastym rokiem życia, nie ma powodów do niepokoju. W późniejszym wieku przy braku krwawienia należy się skonsultować z lekarzem.

U dojrzałej kobiety brak okresu może się pojawić z różnych przyczyn, najpowszechniejszą z nich jest ciąża (inne objawy brzemienności to nadwrażliwość piersi, zwiększona częstotliwość oddawania moczu, mdłości lub wymioty oraz zmęczenie). Ciążę można zdiagnozować w warunkach domowych za pomocą testu dostępnego w aptece i drogerii.

Do zatrzymania miesiączki może też doprowadzić spadek ciężaru ciała i regularny intensywny wysiłek fizyczny. W takim przypadku warto odwiedzić lekarza i sprawdzić ogólny stan zdrowia. Zaburzenia cyklu mogą być też powodowane stresem, stosowaniem niektórych leków, a także chorobami – cukrzycą, kłopotami z tarczycą, nowotworami (nie należy więc lekceważyć problemu).

Nieregularne miesiączkowanie poprzedza menopauzę – u kobiet po czterdziestce menstruacja może pojawiać się coraz rzadziej, aby w rezultacie zaniknąć całkowicie.

 

Czy obfite miesiączkowanie jest groźne?

Menstruacja każdej kobiety wygląda nieco inaczej, niektóre panie tracą mniej krwi, inne więcej.

 

– W zasadzie obfite miesiączkowanie nie jest groźne, można powiedzieć, że pacjentki po prostu mają taką urodę – mówi ginekolog Piotr Mierzejewski. – Jednak długotrwałe obfite krwawienia mogą być przyczyną anemii.

 

Wyjątkowe obfite miesiączki mogą być spowodowane zaburzeniami czynności błony śluzowej macicy i stosowaniem spirali antykoncepcyjnych. Jeśli bardzo obfite krwawienie nastąpiło później niż zwykle, mogło być one wczesnym poronieniem, a nie zwykłą menstruacją.

 

Jak poradzić sobie z bolesnym okresem?

Skurcze w dolnej części brzucha, bóle pleców – dla wielu kobiet to normalna sytuacja w „te” dni miesiąca. Jeśli jednak nigdy nie miewałaś bolesnych miesiączek, lub gdy ból jest silniejszy niż zwykle, może to oznaczać problemy zdrowotne. Przyczyną może być infekcja jajowodów lub też schorzenia błony wyścielającej macicę.

„Zwyczajny” ból miesiączkowy można złagodzić poprzez środki przeciwbólowe i przykładanie gorącego kompresu na dół brzucha.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s