Jak poradzić sobie z zakażeniem układu moczowego? [tekst]

Fot. Tobyotter, Flickr.com
Fot. Tobyotter, Flickr.com

Częste parcie na pęcherz, bóle w dole brzucha – to mogą być objawy zapalenia pęcherza lub cewki moczowej.

 

Skąd mogło się wziąć zapalenie? Stan zapalny cewki moczowej może być spowodowany urazem odniesionym w czasie stosunku. Najczęściej do choroby prowadzi zakażenie bakteryjne. Gdy już dojdzie do stanu zapalnego, wtedy on powoduje drażnienie, które objawia się nagłą potrzebą oddania moczu. A tej czynności fizjologicznej towarzyszy często ból i pieczenie.

 

Aby potwierdzić diagnozę, lekarz najprawdopodobniej poprosi o zbadanie próbki moczu. Po analizie, jeśli to rzeczywiście zakażenie układu moczowego, przepisze antybiotyki, zapewne również leki obniżające kwasowość moczu. Leczenie może trwać do około dziesięciu dni (w przypadkach nawrotowych nawet dłużej). Niezwykle ważne jest, aby nie porzucać leczenia, gdy poczujemy się lepiej – serię leków należy wybrać do końca, zgodnie z zaleceniami lekarza.

 

Kobiety częściej chorują

 

Dlaczego? Mają one krótszą niż mężczyźni cewkę moczową, umiejscowioną bardzo blisko pochwy i odbytu (a zakażenia wywołuje pałeczka okrężnicy lub też chlamydie, czyli bakterie przenoszone drogą płciową). Zachorowaniu mogą sprzyjać zmiany hormonalne w kobiecym organizmie, a także reakcja alergiczna na podpaski i żele nawilżające stosowane przy współżyciu.

 

Jak poradzić sobie z bólem?

 

Doraźnie pomogą leki przeciwbólowe. Pomocny może się okazać także gorący kompres przykładany w dole brzucha. Ulgę mogą przynieść zioła – skrzyp, liście brzozy i czarnej porzeczki.

 

Warto sporo pić, nawet do dziesięciu szklanek wody, co pomoże przepłukać pęcherz. Dzięki temu też mocz będzie rozcieńczony, a więc mniej drażniący. Chory powinien unikać alkoholu i kofeiny, te związki bowiem działają drażniąco, lepiej też zrezygnować z napojów z owoców cytrusowych i z soku pomidorowego. Za to pomocny jest sok żurawinowy.

 

Problem, który powraca

 

Nawracające stany zapalne mogą być spowodowane nieprawidłowościami w drogach moczowych. Mogą też być wynikiem złych nawyków. Czego więc powinniśmy unikać? Dezodorantów intymnych i innych drażniących środków (mydło lepiej zamienić na bezzapachowe), jak również obcisłej bielizny ze sztucznych materiałów. Należy też pamiętać, aby po oddaniu stolca podcierać się ruchem od przodu do tyłu – tak, aby uniknąć rozsiania bakterii. Po kąpieli w basenie czy w jakimś akwenie pod chmurką – nie powinno się chodzić w wilgotnym stroju kąpielowym. Ważnym elementem profilaktyki jest regularnie oddawanie moczu, przy zupełnym opróżnieniu pęcherza za każdym razem.

 

– Można spróbować preparatów z żurawiną i innych, które profilaktycznie odkażają układ moczowy – mówi ginekolog Piotr Mierzejewski. – Warto też nosić ciepłą bieliznę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s