Jak zdiagnozować problemy z prostatą? [tekst]

Fot. Inkknife_2000, Flickr.com
Fot. Inkknife_2000, Flickr.com

Przerost gruczołu krokowego to powszechny problem. Dotyczy on co trzeciego mężczyzny po pięćdziesiątce. Czym objawia się to schorzenie?

 

Częstsze parcie na pęcherz, a przy tym problemy z oddawaniem moczu – na strumień trzeba chwilę zaczekać, jest on cieńszy i wolniejszy, a pod koniec kapie kroplami. Przy tym ból, pieczenie. Takie objawy powinny nas zaniepokoić. Świadczą one o tym, że prawdopodobnie powiększony gruczoł krokowy uciska cewkę moczową, a czasem również pęcherz moczowy. Uniemożliwia to całkowite opróżnianie pęcherza, a gdy mocz w nim zalega, wzrasta ryzyko zapalenia cewki moczowej i kamicy pęcherza moczowego. Może nawet doprowadzić do ciężkich chorób nerek.

 

Skąd się to bierze?

 

Dokładnie nie wiadomo, co powoduje przerost stercza. Niektórzy badacze twierdzą, że przyczyną choroby może być przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego, inni – że największy wpływ mają czynniki metaboliczne, styl życia i dieta. Można przyjąć, iż łagodnym rozrostem gruczołu krokowego zagrożeni są wszyscy mężczyźni po przekroczeniu pewnego wieku (dotyczy to ok. 50 proc. mężczyzn w wieku powyżej 50 lat, 75 proc. – w wieku powyżej 70 lat i aż 95 proc. – w wieku powyżej 80 lat). Z pewnością chorobie sprzyja dieta obfitująca w tłuszcze, brak ruchu i otyłość.

 

Kiedy zgłosić się do lekarza?

 

Niepokój powinny wzbudzić następujące objawy:

– trudno zacząć oddawać mocz (czujemy parcie na pęcherz, a wizyta w toalecie przedłuża się),

– strumień moczu jest wyraźnie słabszy niż kiedyś,

– mamy uczucie, że mimo oddania moczu pęcherz wciąż nie jest opróżniony,

– potrzeba oddania moczu pojawia się częściej niż wcześniej, wstajemy też kilkakrotnie w nocy.

 

Lekko powiększona prostata nie stwarza większych problemów. Jednak jeśli powiększy się za bardzo, uciska przewód moczowy. Leczenie jest ważne, ponieważ zalegający w pęcherzu mocz zwiększa ryzyko zapalenia cewki moczowej i kamicy pęcherza moczowego, a w cięższych przypadkach niszczy nerki. Poza tym z podobnymi objawami przebiega rak gruczołu krokowego, a więc trzeba sprawdzić, co tak naprawdę powoduje dolegliwości.

 

Jak wygląda badanie?

 

Chorobę można zdiagnozować poprzez badanie palcem przez odbytnicę. Lekarz robi to w gumowych rękawiczkach, sprawdza wielkość i twardość stercza. Innym badaniem diagnostycznym jest oznaczanie we krwi specyficznego antygenu wytwarzanego przez komórki gruczołu krokowego. Lekarz może zlecić także cewnikowanie pęcherza moczowego po oddaniu moczu, aby określić objętość zalegającego tam płynu. Inne możliwe badania to USG i cystoskopia, polegająca na wprowadzeniu do pęcherza rurki zaopatrzonej w optyczny układ powiększający.

 

I co dalej?

 

Nie da się uniknąć powiększenia gruczołu krokowego. Jednak można łagodzić dolegliwości. Chorzy powinni uważać na leki bez recepty (np. zwalczające przeziębienie czy alergię), gdyż wiele z nich zawiera składniki, które mogą spowodować zatrzymanie moczu w organizmie. Warto ulepszyć dietę i pamiętać o takich sprawach, jak choćby nie przyjmowanie płynów późnym wieczorem (aby nie musieć wstawać w nocy do toalety).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s