Jak zapobiegać żylakom? [tekst]

Fot. Lauren Close/Flickr.comSine i fioletowe brzydkie żyłki na nogach to nie tylko problem natury estetycznej. Żylaki mogą swędzieć, boleć, a nawet doprowadzić do pęknięcia żyły! A to już bardzo niebezpieczne.

 

Przeciwdziałać żylakom należy już od młodości. Warto jeść sporo błonnika. Dobrze też przy każdej sposobności odpoczywać z nogami uniesionymi do góry – to nie tylko pożyteczne, ale też bardzo przyjemne po długim i ciężkim dniu.

 

Żylaki tworzą się na skutek nadmiernego zbierania się krwi w żyłach. Wtedy uszkodzeniu ulegają delikatne zastawki żylne, co umożliwia cofanie się krwi żylnej. Sprzyja temu częste i długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej. Żylaki to nierównomiernie rozszerzone żyły, które są mniej naprężone niż zdrowe. To problem, który dotyka ludzi obu płci, jednak dwa razy częściej do czynienia z nim mają kobiety.

 

Rozszerzone żyły nie tylko nieładnie wyglądają, mogą też prowadzić do innych komplikacji. Z lekarzem należy się spotkać, jeśli skóra w otoczeniu żylaków przyjmuje ciemnobrązowy kolor, bezwzględnie – gdy żyła pęknie. Jeśli chodzenie sprawia ból – również należy skonsultować się z lekarzem. Wskazaniem do odwiedzenia gabinetu jest także puchnięcie nóg.

 

Jak sobie pomóc?

 

Dobrze jest stosować naprzemienne – ciepłe i zimne – kąpiele. Zmieniająca się temperatura sprawia, że żyły kurczą się i rozszerzają, pracują i poprawiają krążenie krwi.

 

Należy unikać stania i siedzenia bez ruchu. Jeśli masz taką pracę – rób sobie choć chwilowe przerwy, rozruszaj kończyny, zrób kilak przysiadów i skłonów. Co godzinę ponapinaj stopy – odginając je do przodu i do tyłu powodując ruchy łydek. Nie krzyżuj nóg! Miejscowy ucisk przy nogach założonych jedna na drugą doprowadza do zablokowania żył. Spaceruj! Gdy nogi poruszają się, krew w nich lepiej krąży. Masuj nogi! Możesz to zrobić sama – uciskając mięsień kciukami i przesuwając je w kierunku serca. Nie noś wysokich obcasów! Gdy cały ciężar ciała oparty jest na przedniej części stopy, zaburza się krążenie obwodowe. Nie kąp się w gorącej wodzie! To może nasilić obrzęk żył.

 

Pomogą też specjalne rajstopy i pończochy uciskowe, zaprojektowane tak, aby przynieść ulgę nogom. Można je kupić bez problemu.

 

Napięcie warstwy mięśniowej żył poprawić mogą okłady z wyciągu z kasztanowca pospolitego i z orzecha laskowego. Z kolei powikłaniom zakrzepowym pomaga zapobiegać czosnek.

 

Co może zrobić lekarz?

 

Przy niewielkich zmianach zaleca się skleroterapię – zabieg, podczas którego do żyły wstrzykiwany jest środek drażniący. Miejsce to następnie jest uciśnięte, żylak zarasta, a krew przepływa przez żyły otaczające. Części chorych trzeba chirurgicznie usunąć żylaki, często wraz z żyłą odpiszczelową. Chirurg nacina skórę nad kostką i w okolicach pachwiny, wprowadza prowadnicę na całą długość żyły i usuwa całą żyłę.

 

 

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Jak zapobiegać żylakom? [tekst]

  1. Aby zapobiec żylakom warto stosować się do kilku podstawowych reguł, takich jak: unikanie długotrwałego siedzenia lub stania, ograniczenie gorących kąpieli, noszenie obuwia na płaskich podeszwach, a przede wszystkim bycie aktywnym. Ponadto warto sięgnąć po leki zwiększające napięcie naczyń żylnych i działające ochronnie na naczynia krwionośne, w postaci żelu bądź tabletek.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s