Jak się ustrzec przed osteoporozą? [tekst]

To podstępna choroba, która sprawia, że nasze kości pozbawiane są wapnia i innych minerałów, stają się kruche i łamliwe. Jak uchronić się przed osteoporozą?

 

Osteoporoza ma dwa oblicza. Pierwsze dotyka kobiet – po menopauzie lub młodszych, którym usunięto jajniki. To najczęstsza postać osteoporozy. Drugie oblicze to choroba starcza, występująca u obu płci, zwykle po siedemdziesiątym piątym roku życia. We wszystkich przypadkach doprowadza ona do ubytków masy kostnej, osłabienia struktury przestrzennej kości, a to z kolei sprzyja podatności na złamania.

 

Duży wpływ na występowanie tej choroby mają czynniki genetyczne, ale też: szczupła budowa ciała, dieta uboga w białko i wapń, długotrwałe unieruchomienie (może ono doprowadzić do rozwoju schorzenia nawet u osób młodych), nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, przyjmowanie niektórych leków, niedobór witaminy D. Dolegliwość pojawia się częściej u osób chorujących na cukrzycę, reumatoidalne zapalenie stawów, kamicę nerkową, niedoczynność przysadki czy chorobę Cushinga. Rozwojowi osteoporozy sprzyja również niedobór hormonów: estrogenu u kobiet, testosteronu u mężczyzn.

 

Jak zbadać?

 

Pierwszym objawem choroby jest najczęściej ból krzyża. Badanie rentgenowskie nie od razu wykaże zmiany – będą one widoczne dopiero, gdy utrata wapnia w kościach sięga już dwudziestu pięciu, a nawet czterdziestu procent.

 

Rozpoznać osteoporozę można dzięki badaniu densytometrycznemu kośćca, które określa gęstość mineralną kości (skrót BMD – od angielskich słów Bone Mineral Density). Można także wykonać badania laboratoryjne – poziomu wapnia i fosforu, również można zrobić biopsję kości.

 

Lepiej zapobiegać…

 

Warto przeciwdziałać wystąpieniu osteoporozy już od młodszych lat. Choroba ta jest u kobiet powodowana przez spadek poziomu estrogenów. A do tego prowadzi między innymi palenie papierosów. Podobnie – należy ograniczyć kawę (choć nie trzeba jej zupełnie eliminować z diety) i alkohol. Dobrze jest kilka razy w tygodniu przebywać na słońcu przez przynajmniej pół godziny. Przyjmując leki przeciwko nadkwasocie powinno się uważać na te, które obniżają absorpcję wapnia (właściwsze będą preparaty zawierające węglan wapnia).

 

Profilaktyka osteoporozy polega bowiem głównie na usunięciu lub minimalizacji czynników prowadzących do choroby. Powinno się to odbywać w połączeniu z uzupełnianiem niedoborów żywieniowych wapnia, białka i witaminy D. Ważne więc, aby odżywiać się racjonalnie, a dietę uzupełnić o nabiał, wzbogacone mleko sojowe, kiełki oraz zielone warzywa liściaste. Nie powinniśmy dopuszczać do niedoborów ważnych dla zdrowia składników mineralnych, jak choćby magnezu, a także witamin – szczególnie C i K. Warto ograniczyć spożycie sodu i fluoru.

 

Istotna jest również aktywność fizyczna, brak codziennych obciążeń doprowadza bowiem do osłabienia układu kostnego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s