Jak napisać list motywacyjny? [tekst]

Szukasz pracy? Zacznij od napisania listu do przyszłego pracodawcy. List to ma być motywacyjny, a więc pokazujący: dlaczego chcesz pracować właśnie dla niego (i dlaczego on powinien wybrać właśnie Ciebie).

 

Czytaj także:

Jak Cię czytają – tak Cię zatrudniają, czyli jak stworzyć perfekcyjne: list motywacyjny i CV

 

 

Bardzo często list motywacyjny jest wymagany w procesie rekrutacji – razem z CV (czytaj też: Jak napisać dobre CV?).

1. Niech będzie przejrzyście

Pomyśl o czym chcesz napisać i pamiętaj: nie pisz za dużo! Wybierz te informacje, które są potrzebne przy aplikowaniu właśnie na to stanowisko i do tej firmy. Jeśli chcesz zostać sprzedawcą w obuwniczym, nie pisz opowieści o tym, jak zdobywałeś I miejsce w konkursie cukierniczym… Ale jeśli będziesz się ubiegał o to samo stanowisko w ciastkarni – wtedy możesz o tym napisać.

Zacznij od swoich danych (z numerem telefonu) po lewej stronie u góry i od miejsca i daty napisania listu po prawej.

Poniżej po prawej stronie zapisz w grzecznościowej formie dane adresata – jeśli znasz nazwisko pracodawcy, napisz je po skrócie: „Sz. P.”, a poniżej podaj dane firmy (wyrównując do lewej).

Dalej już napisz właściwą treść listu motywującego – w akapitach, najlepiej oddzielonych światłem. Pismo powinno zająć maksymalnie 3/4 strony, nie może być pisane zbyt małą, ani zbyt dużą czcionką – ideałem będzie wielkość 12 pkt. Czcionka powinna być jednolita, najlepiej typu szeryfowego (z poprzecznymi lub ukośnymi zakończeniami kresek głównych liter, jak Times New Roman).

2. Dobrze zacznij

Dlaczego piszesz ten list? Prawdopodobnie dlatego, że odpowiadasz na konkretną ofertę pracy. Napisz więc, że aplikujesz na to i to stanowisko, i to uzasadnij (np. „W związku z zamieszczonym przez Państwa ogłoszeniem o poszukiwaniu sprzedawcy, przedstawiam swoją aplikację. Jestem tegorocznym absolwentem liceum handlowego, a buty to moja pasja”).

3. Nie powtarzaj

Staraj się, aby treść listu motywacyjnego nie była powtórzeniem CV. Nie wymieniaj na sucho ukończonych kierunków edukacji czy poprzednich miejsc pracy. Napisz coś innego, na przykład: czego konkretnie nauczyłeś się, a co może Ci pomóc w pracy na tym właśnie stanowisku. Nie bądź zbyt skromny – list motywacyjny to Twoja reklama. Ale też nie przesadzaj – wszystko jest do sprawdzenia, a nie ma gorszego grzechu niż kłamstwo na wstępie procesu rekrutacji!

4. Zakończ i zachęć

W ostatnim akapicie krótko podsumuj wcześniejszą treść listu. Napisz, że liczysz na to, iż Twoja aplikacja będzie dla pracodawcy interesująca. Wyraź chęć stawienia się na rozmowę kwalifikacyjną.

Na koniec warto zamieścić klauzulę o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. Nr 133, poz. 883).”.

Pamiętaj o podpisaniu się!

5. O czym pisać?

Nie masz pomysłu na treść właściwą listu? Spójrz na ogłoszenie. Jeśli pracodawca szuka kogoś otwartego i komunikatywnego, a Ty taki jesteś, napisz o tym (możesz podać konkretny przykład). Jeśli interesujesz się firmą, do której aplikujesz – wspomnij o tym. Jeśli masz pasje, które pokrywają się z pracą na stanowisku, o które się ubiegasz, opisz je! Bądź autentyczny!

6. Czego nie pisać?

Unikaj utartych zwrotów i wyrażeń, typu: „jestem kreatywny”. Nie pisz, że jesteś w kiepskiej sytuacji finansowej i ta praca to dla Ciebie ostatnia szansa na wyjście z długów… Nie opowiadaj o swoim życiu osobistym (zdania typu: „Mam dwie cudowne córeczki i psa, z którym codziennie rano biegam” zostaw na korespondencję ze znajomym). Nie kopiuj listów znalezionych w sieci, osoby zajmujące się rekrutacją znają je wszystkie na pamięć (dlatego też nie podajemy tu żadnego gotowego wzorca).

Pamiętaj również, aby nie używać branżowego slangu, bo często list trafia najpierw do działu kadr (a jego pracownicy niekoniecznie znają tajniki Twojego zajęcia).

7. Przeczytaj! Dwa razy!

Na koniec bardzo ważna uwaga: dokładnie przestudiuj treść swojego listu. Sprawdź, czy zdania mają sens, czy nie ma literówek (lub co gorsza: byków ortograficznych), czy treść się „dobrze czyta” (w razie potrzeby podziel ją na większą liczbę akapitów). Przeczytaj całość dwa razy – w pierwszym czytaniu możesz nie zauważyć nawet oczywistych błędów. Jeśli możesz – daj przed wysłaniem list do przeczytania komuś, komu ufasz.

Powodzenia!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s