Jak sprawdzić, jaką ma się grupę krwi? [tekst]

Oznaczenie grupy krwi w laboratorium kosztuje ok. 30 zł. Ale można też zbadać to zupełnie za darmo, a przy okazji pomóc komuś w potrzebie, może nawet uratować życie!

 

Jak? To bardzo proste! Wystarczy zgłosić się do najbliższego centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa i oddać honorowo krew. Laboranci z centrum przeprowadzą wszystkie niezbędne badania. Za darmo dowiesz się, czy nie cierpisz na ciężkie choroby i jaką masz grupę krwi. A przy okazji uratujesz komuś zdrowie, a może nawet życie.

 

Krew jest niezbędna dla dzieci i dorosłych walczących z rakiem, dla pacjentów oczekujących na zabieg chirurgiczny, dla ofiar wypadków. Im wszystkim możesz pomóc, jeśli:

* masz 18-65 lat i masz przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i adresem,

* masz odpowiednią wagę ciała (powyżej 50 kg),

* nie chorowałeś/chorowałaś na żółtaczkę, kiłę, łuszczycę, cukrzycę,

* w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miałeś wykonywanego zabiegu operacyjnego, zabiegów endoskopowych, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała,

* nie masz ciężkich chorób układu krążenia, pokarmowego, nerwowego, oddechowego, moczowego.

 

Oddawanie krwi nie stanowi niebezpieczeństwa dla Twojego organizmu. Pracownicy centrum używają jednorazowych igieł, dbają o higienę. A krew w Twoim organizmie podlega wymianie, niezależnie od tego, czy jest oddawana czy też nie. Przeciętny dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi, z czego jednorazowo pobiera się 450 ml. Lekarze uważają, że zdrowi ludzie mogą oddawać ją regularnie – nie więcej niż 6 razy w roku (kobiety – 4 razy do roku).

 

Dowiesz się, jaką masz grupę krwi, zrobisz coś dobrego, a jeszcze dostaniesz słodki upominek regeneracyjny (najczęściej: czekolady).

 

Jeśli nie możesz oddać krwi honorowo, to grupę krwi możesz zbadać w laboratorium analitycznym przy Twojej przychodni lub przy szpitalu – za ok. 30 zł. Nie musisz być na czczo (podobnie jak przy oddawaniu krwi honorowo).

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s