Jak założyć własną firmę? [tekst]

Wcale nie jest trudno stać się biznesmenem. Najważniejsze są: pomysł na rozkręcenie dochodowego interesu, chęci i zapał do pracy. Jednoosobową działalność gospodarczą uruchomimy w kilka dni bez najmniejszego problemu!

Jednoosobowa firma może się zajmować działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową… Może ona polegać też na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż lub na pobieraniu pożytków z rzeczy oraz z wartości niematerialnych i prawnych. Ta działalność musi być zgodna z prawem i z Polską Klasyfikacją Działalności. Wyszukiwarkę PKD znajdziemy na stronie Głównego Urzędu Statystycznego (http://www.stat.gov.pl/Klasyfikacje/). Tu wyszukujemy te podklasy, które będą odpowiadały najlepiej temu, czym chcemy się zajmować. Jeśli do naszego zajęcia będzie pasowało więcej podklas, określamy jedną działalność wiodącą.

 

Po określeniu działalności, ustalamy formę opodatkowania. Na zasadach ogólnych – oznacza, że będziemy płacić podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek liniowy – wybierając tę opcję zobowiązujemy się do opłacania 19% od podstawy obliczenia podatku. Ryczałt przychodów ewidencjonowanych – to forma, którą można stosować do niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, podatek w tym przypadku jest obliczany od przychodu, którego nie można pomniejszyć o żadne koszty jego uzyskania. Karta podatkowa – jest ona przeznaczona dla podatników prowadzących ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej usługowej, wytwórczo-usługowej i handlowej wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli nasza firma będzie obracać towarami lub świadczyć usługi, to najprawdopodobniej będzie też podlegała podatkowi VAT.

 

Pozostaje nam jeszcze określić nazwę firmy, która powinna być różna od istniejących, nie wprowadzać w błąd i być adekwatna do rodzaju prowadzonej działalności. Warto przy tym sprawdzić, czy w Internecie istnieje wolna domena odpowiadająca nazwie naszej firmy, w dzisiejszych czasach w wielu branżach niemożliwe jest już zaistnienie bez swojej wizytówki w sieci… Musimy również zdecydować, pod jakim adresem nasza firma będzie zarejestrowana.

 

Teraz czas na zarejestrowanie działalności. Możemy to zrobić przez Internet, posługując się formularzem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/). Jak to zrobić? Albo poprzez zalogowanie się do CEIDG, wypełnienie wniosku on-line i złożenie (podpisanie) go elektronicznie; lub też przez zalogowanie się do CEIDG, przygotowanie wniosku on-line i podpisanie go w dowolnej gminie (trzeba mieć przy sobie numer wygenerowanego wniosku); bez logowania się do CEIDG – przygotowanie wniosku on-line i podpisanie go w dowolnej gminie (trzeba mieć przy sobie numer wygenerowanego wniosku); pobranie i złożenie wniosku papierowego w gminie (urzędnicy przekształcą go na wniosek elektroniczny); albo wreszcie – przez przesłanie wniosku listem poleconym do wybranej gminy (podpis przedsiębiorcy musi być notarialnie potwierdzony). Tu wypełniamy wszystkie rubryki, żądamy nadania numeru REGON. To unikalny kod z Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej, który zostaje nadany przez Główny Urząd Statystyczny i służy identyfikacji firmy.

 

Zostały nam jeszcze ubezpieczenia. Zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego jest obowiązkowe dla przedsiębiorców. W ciągu 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej powinniśmy się więc zgłosić do jednostki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych właściwej dla naszego miejsca zamieszkania. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą związaną z możliwością wyrządzenia szkód, warto ubezpieczyć się też od odpowiedzialności cywilnej – to załatwimy w wybranym przez siebie towarzystwie ubezpieczeniowym.

 

Firma zarejestrowana, czas więc zabrać się do pracy. I zarabiania.

 

Powodzenia!

Reklamy

2 myśli w temacie “Jak założyć własną firmę? [tekst]

  1. Zgadzam się. Obecnie założenie firmy jest bardzo proste i można to zrobić nie wychodząc z domu, również jej prowadzenie z dnia na dzień staje się wygodniejsze dzięki dosępowi do banku online, konta na ePuapie, podpisowi elektronicznemu itd. Obecnie liczy się pomysł i chęć do pracy, a reszta to już pikuś 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s