Jak dobrać filtr UV? [tekst]

UVA, UVB i do tego różne numery… Ale co one znaczą? Jak dobrać odpowiedni dla naszej cery filtr UV?

To, co najważniejsze dla naszej skóry latem, to jej nawilżenie i ochrona. Kiedy się pocimy, skóra traci cenną wilgoć. Słońce dodatkowo ją wysusza. Dlatego warto używać balsamów czy lotionów. Już nie tłustych, które są dobre na zimniejsze miesiące, ale opartych wodnej formule. Podobnie ciężki krem pod oczy dobrze jest latem zamienić na lekkie serum.

Gdy wychodzimy na zewnątrz, potrzebujemy dodatkowej ochrony w postaci filtrów UV, dzięki której zapobiegniemy poparzeniom słonecznym i nieestetycznemu „schodzeniu skóry”, ale przede wszystkim – usuniemy jedną z przyczyn przedwczesnego starzenia się, głębokich zmarszczek, przebarwień oraz nowotworów.

Filtr kremu do opalania powinien zapewniać szeroki spektrum ochrony. Preparaty ochronne zawierają substancje pochodzenia mineralnego i organicznego, które blokują dostęp promieni UV. Filtry mineralne (dwutlenek tytanu, tlenek cynku) pokrywają skórę cienką warstewką, od której promienie UVA i UVB są odbijane, filtry organiczne natomiast pochłaniają promienie UV. Siła działania takiego filtra wyrażana jest liczbowo, ale co te liczby znaczą? W skrócie: ile razy dłużej można bezpiecznie przebywać na słońcu chroniąc skórę tym filtrem. Skóra białego człowieka, niechroniona przed promieniowaniem UV, zaczyna rumienić się po upływie ok. 10-15 minut w zależności od karnacji. Liczbę z opakowania specyfiku ochronnego powinniśmy pomnożyć razy te 10 czy 15 minut, liczba filtra UV informuje nas o czasie bezpiecznego opalania. Bruneci z ciemniejszą skórą mogą mnożyć razy 15, osoby z jaśniejsza karnacją – razy 10.

Skrót SPF dotyczy ochrony przeciw UVB, a skróty: PFA lub PF, IPD, albo też PPD mówią o blokowania dostępu do skóry promieniowania UVA. Jak to wygląda w praktyce? Filtr SPF 2 – blokuje 25-30 proc. promieni UVB, SPF 4 – 50 proc., SPF 10 – 85 proc., SPF 15 – 93-96 proc., SPF 25 – 96 proc., SPF 30-50 – 98 proc., a SPF 60 – 98,5 proc. Aby nasza skóra nie była zagrożona, powinniśmy używać kremów z faktorem 15 lub wyższym. W sprzedaży są też preparaty nazywane blokerami słonecznymi, one blokują dostęp promieni UV do skóry aż w 97-98,5 procentach!

Wodoodporne preparaty z filtrem UV chronią nas podczas wodnych igraszek przez 40-80 minut. Ale one także ulegają zmywaniu, dlatego po każdym wyjściu z wody musimy ponownie posmarować się kremem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s